ZEDERLOCK

ZEDER

A přece se netočí!

Zabezpečovací systém Zeder pochází ze Srbska a vyvinuli ho odborníci a specialisté na bezpečnostní techniku, a na jejím vývoji se také podíleli pracovníci srbské kriminální policie.

Princip

ZEDER vychází z toho, že pro pohyb auta je nutné otáčet volantem a to bez ohledu na to, zda je řízeno nebo taženo. Proto je potřeba zamezit zloději otočením volantem. Jistěže, ten samý cíl mají i přenosné zámky volantu, tzv. ,,hokejky" a také sériový zámek volantu. Avšak ty jsou účinné pouze pro amatérské zloděje do 15 let, kteří získávají návody na krádeže z veřejně dostupných zdrojů jako např. YouTube. ZEDER se montuje napevno, přímo na tyč volantu. Po jeho uzamčení se volantem nedá otočit, přičemž výrobce udává odolnost zařízení vůči tlaku až 6 tun a tím eliminuje i použití pneumatických kleští. Pro instalaci ZEDERu je nutné rozebrat volant včetně airbagu a vyndat celý sloupek řízení. Případná demontáž by se musela udělat obdobně, což však trvá i několik hodin, a tak je tento způsob odcizení auta na parkovišti pro zloděje nemožný. Navíc, pokud je ZEDER zamčený, volant se bez možnosti otočení nedá rozebrat.

,,Klíčová" otázka - klíče

Přestože dílenské provedení samotného klíče není jako ze škatulky, už pohled na jeho konstrukci dává tušit, že ho vymýšlel někdo, kdo dobře ví, jak se zámky překonávají. U ZEDERu se jedná o trezorový zámek. Klíč je dutý, okrouhlý a bez jakýchkoliv výstupků. Na překonání zámku tedy nelze použít tzv. trhače. Střed zámkové štěrbiny je vyplněn ocelovou tyčkou, na kterou se klíč nasouvá, což je další pojistka proti použití trhačů i odvrtání zámku. Prakticky se do zámku nevejde kromě klíče žádný jiný předmět. Zámek je kódován prostřednictvím mnoha otvorů na plášti klíče ve dvou různých velikostech. Z pohledu bezpečnosti zařízení je chvályhodné také to, že k výrobkům neexistují žádná sériová čísla nebo kódy, na základě kterých by bylo možné vyrobit duplikát klíče. Díky tomu lze vyloučit byť jen teoretickou možnost, že by si někdo mohl nechat udělat klíč bez vědomí majitele. Druhou stranou mince je samozřejmě skutečnost, že v případě ztráty obou dodávaných klíčů je jediným řešením použití hrubé síly v podobě karbobrusky.

Účinnost

Pokud bereme v úvahu samotný princip zabezpečení a odolnost zařízení vůči pokusům o překonání, hodnotíme ZEDER jako nejúčinnější mechanické zabezpečovací zařízení, čehož je důkazem, že systém nebyl překonán za 10 let jeho působení na Slovenském trhu.

Zeder